32,5164
34,7944

Neden Bütünleşik Ozon Seti Kullanılmalıdır?


Bütünleşik Ozon Setlerinin Klasik Vakumlu Cam Şişelere olan üstünlükleri


Majör Ozon Tedavisinde ozon gazı doğrudan kana verilemediği için bir miktar ( 50 ile 250 ml) arası kan, vücut dışına alınır, ozon gazı ile karıştırılır ve sonra hastaya geri verilir. Bu işlemi yapabilmek için steril tek kullanımlık, ozona dayanıklı malzemeden imal edilmiş setler kullanılır.
Tün dünyada bu tedavi ya
  1. Kendinden vakumlu, sitrat içeren cam şişeler
  2. Bütünleşik set denilen tüm elemanları hazır halde olan setler
Kendinden sitrat içeren vakumlu cam şişelerin içinde 12 ml sitrat bulunmaktadır. Bu şişeler 250 ml kapasiteli olup 100 ml kan alınarak tedavi yapılması için üretilirler.

Sitratlı Cam şişe ile tedavi yapabilmek için şişeye ek olarak Bıçaklı Transfüzyon seti ve Transfer Filtre seti de gereklidir. Ayrıca damar yolu için kanül veya kelebek iğne de kullanılır.


Bütünleşik setler ise vakumlu cam şişe + Bıçaklı Transfüzyon seti + Transfer filtre setinin kombinasyonudur.


Hastaların ozon tedavi için gereksinmelerinin çok farklı olması yanında beden yapıları da çok farklılık göstermektedir. Çocukluk çağında olabilecekleri gibi ortalama kiloda, şişman, iri veya çok şişman, çok iri yarı da olabilirler.

Sitratlı cam şişe kullanıldığında 40-50 ml gibi daha az alacak da olsak sitrat miktarı 12 ml fixtir ve bunu değiştiremeyiz, yani 700 mBar vakuma sahip şişeden fazla sitratı boşaltamayız. 40 ml kan alsak da çok fazla sitrat kullanmak zorunda kalırız. Eğer hastamız çok iri yarı 150 kg birisi ise de bu kez ondan 150-200 ml kan alamayız, sitrat yeterli olmaz, az kalır.
Bu setlerin vakumu en ufak dikkatsizlikte hemen kaçmakta ve vakumu kaçan şişe ile kan alınamamaktır.

Cam şişeleri satın aldıktan sonra kullanıma kadar korumak, saklamak hacim ve ağırlık açısından zor olmaktadır.

Kullanım sonrası tıbbi atık olarak uzaklaştırmak için de cam olduğundan keskin kutusunda atmak gerekir. Bu hem ağırlık olarak daha yüksek tıbbi atık ücreti ödenmesine hem de kullanılan tıbbi atık sistemlerinde zorluk yaratmaktadır. Tıbbi atık torbalarına cam olduğundan kolaylıkla kırılmakta ve çevreye risk oluşturmaktadır

Bütünleşik setler ise ozon dayanıklı Luran maddesinden imal edilmektedir. Luran Dupont firmanın özel bir ürünü olup, günümüzde arabaların far camlarının imal edildiği cama çok benzer ama cam olmayan özel bir polikarbonattır. Kırılmaya oldukça dirençlidir. Hafiftir, 1 tane komple set 100 gr dır . Kolay saklanır. Tıbbi atık olarak uzaklaştırılması çok kolaydır. Kırılıp etrafa risk oluşturmaz.


Kendinden vakumlu olmayıp, kolaylıkla elle veya ozon cihazı ile vakumlu hale getirilebilir. O nedenle vakumunun kaçması sorun yaratmaz. Kaçsa da kolaylıkla yeniden vakumlanabilir


Hastadan kaç ml kan almak istiyorsak o kadar alabiliriz. 100 ml almak gibi bir zorunluluğumuz ya da 12 ml sitratla tedavi yapmak zorunda değiliz. Kanı daha az veya çok alabiliriz. Sitratı da ne kadar kan alıyorsak o miktara uygun dozda sitrat ekleyebiliriz. Böylelikle sitrat eksik veya fazla olmak zorunda kalmaz.


Günümüzde giderek artan ilgi gören Multi Pass (Ardışık) ozon tedavisi yöntemi ancak bu Bütünleşik setlerle tüm cihazlarda yapılabilir. Diğer vakumlu cam şişelerle ardışık ozon yapmak olanaksız gibidir. Ancak çok özel ozon cihazları cam şişede ardışık ozon tedavisi yapabilir. Ardışık ozon tedavisi Bütünleşik setlerle kolaylıkla tüm marka ozon cihazları ile yapılabilir. Ayni setle ardışık tedavi uygulamak hem başarıyı artırırken hem de gider maliyetinin ayni olması nedeniyle klinik açısından da oldukça karlı olmaktadır.


Yukarıda açıklanan bir çok nedenle Bütünleşik Setler her yönüyle Vakumlu Cam şişelerden daha avantajlıdır. 

 
Döviz Kurları
  Dolar  
  Euro  

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.